Witchcraft

Przeniesione na www.witchcraft.com.pl


#1 2011-11-28 16:51:14

 Emrys

SĘDZIA

Skąd: Kraina Wielkich Jezior
Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 410
Punktów :   
Znak zodiaku: Waga
Żywioł: Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Zbyt wiele...

Mitologia Egipska - Życie Błogosławionych

ŻYCIE BŁOGOSŁAWIONYCH
Egipcjanie wierzyli, że po śmierci będą żyć w krainie szczęśliwości. Składała się ona z pół otoczonych kanałami i drzewami owocowymi, a powietrze przesycała woń kwiatów i kadzidła. Nie dochodziło tam do zbyt obfitych wylewów Nilu. Woda dostarczana była kanałami, a żyzna ziemia rodziła obfitość zboża.
Rzekami płynęło wino, piwo i mleko, zaś sami Egipcjanie do woli najadali się ciasteczkami, wołami i kaczkami. Żaden z nich nie musial już podążać w skwarze za pługiem, pracę na polach wykonywali zań magiczni pomocnicy, powstali z figurek shabtis.
Po śmierci Egipcjanie spędzali całe dnie na śpiewie, zabawie, żegludze po Nilu, polowaniach i łwieniu ryb, ucztach i składaniu ofiar bogom - wspólnie z dawno utraconymi krewnymi orz przyjaciółmi.
Zanim jednak osiągnęli wieczną szczęsliwość, ich duchy odbywały niebezpieczną podróż, stawały przed Sądem Dusz sprawowanym w Sali Dwóch Prawd. Tam Ozyrys siedzący na tronie i otoczony przez czterdziestu dwóch sędziów oceniał, jak żyli. Za zbrodnie takie jak kradzież albo morderstwo, nikt nie mógł oczekiwać zmiłowania. Potem dusza, nie okazując trwogi, musiała zwrócić się do bogów po imieniu i opowiedzieć o swoich postępkach:
O Miażdżycielu Kości, który pochodzisz z Hnes, nie kłamałem" i "O Pożeraczu Krwi, który nadchodzisz z Miejsca Rzezi, nie zabijałem świętego bydła". Potem zmarły musiał krzyknąć wielkim głosem:
"Jestem, czysty, jestem czysty, jestem czysty!"
Następny etap sądu był jeszcze straszliwszy. Anubis, bóg o głowie szakala, ważył serce umarłego, jako odważnika używając pióra prawdy. Jeśli wynik był niepomyślny, przybywała okropna bestia, po części hipopotam, po części lew, po części krokodyl, która pożerała grzeszne serce.
Jeśli waga wskazała, iż właściciel serca żył w prawy sposób, zostawał zabrany do Ozyrysał, który uchylał mu bramy raju.


<< ,, Mity Egipskie " - opracowanie zbiorowe >>


EmS

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pabianice.betonoweszamba.com Alberghi Bahrein